Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

Aşk Lazım Şarkısı Sözleri Aydilge Kiralık Aşk

Reklamlar

Aşk Lazım Şarkısı Sözleri Aydilge Kiralık Aşk
Reklamlar

Hepimizin severek izlediği en az bir dizi muhakkak vardır. Son dönemlerde de ekranlarda birçok başarılı projeyi takip eder olduk. Aşk lazım sözleri için dizisarkilari.com adresine girerek daha detaylı aşk sözleri bulabilirsiniz. Ayrıca Kiralık Aşk – Aşk Lazım sözleri de burada yer almaktadır. Merakla takip ettiğimiz diziler her hafta yeni izleyici kitlesine ulaşıyor. Severek izlediğimiz dizilerin bir bölümü ortalama süresi 120 dk. Severek izlediğimiz filmlerin de ortalama süresi 90-120 dk. Peki izlediğimiz dizilerin yapım süresi ile izlediğimiz filmlerin yapım süresi izlenme süresiyle orantılı mı? Ne yazık ki üzülerek söylemek gerekirse çok sevdiğimiz dizilerin bir bölümü gün içerisinde 18 ve üzeri saat çalışma koşullarında 6 veya 7 gün içerisinde tamamlanıyor. Aynı süreye sahip bir sinema filmi ise –sadece çekim aşaması – en az 3 haftada, ortalama da ise 6 haftada tamamlanıyor.

DİZİ SETLERİNİN GÖRÜNMEYEN YÜZÜ

Aranızda soranlar olabilir: “Peki ortaya çıkan ürün kalitesi aynı mı? “Tabii ki sinema filmleri sinematografik açıdan zaman ve bütçe ile bağlantılı olarak daha güçlü kalıyor, fakat harcanan emek her iki projede de neredeyse aynı. Durum böyle olunca bazı dizi setleri iki ekip birden çalışmak zorunda kalıyor. Yapım aşamasında her ekipte sadece teknik ekip olarak en az 60 kişi çalışmakta, post prodüksiyon ekibini de sayarsak bu sayı en az 80 kişiyi rahatlıkla bulabilir.

Düğün şarkıları dizilerde nasıl seçilir?
Tabi olmazsa olmaz oyuncu kadrosunu da eklersek bu sayı fazlaca artıyor. Çünkü işin içine sadece ana oyuncular dahil edilmiyor, 10 saniyede izlenen kalabalık bir restoran sahnesi için en az 20 yardımcı oyuncu gün içerisinde o programa dahil oluyor. Dizi müzikleri dizilerin popüler olmasını sağlarlar. Örneğin eski dizilerden Bir istanbul masalı dizisinin müziği hala kulaklarımda. Aşk lazım sözleri dışında Aşk Yeniden dizisi de çalan düğün şarkıları ile popüler bir dizi olmuştur..
DİZİ ŞARKILARI
Değişen mekan ve zamanla dahil olan yardımcı oyuncuların sayısı ve kendileri de değişip ekibe dahil oluyor. Dikkat etmişseniz özellikle drama türünde mekanlar sık sık değişim göstermekte. Düşünün böylesine kalabalık bir ekibin gün içerisinde mekan değiştirmesi, kullanılacak olan malzemenin yerine yerleştirilip kullanıma hazır hale getirilmesi en az 2 saati buluyor. İstanbul trafiğini de hesaba katarsak bazen sadece mekan değiştirmek 2 saat alıyor. Bu koşullarda bir set işçisinin çalışma süresi günde ortalama en az 16 saati buluyor. Bazen bu sayı o kadar çok yükseliyor ki bir bölümü yetiştirmek adına 24 saat aralıksız çalışan ekiplerle karşılaşmak mümkün.
-Dizi de yapılan tatil günlerine repo, alınan ücrete de kaşe denir.
– Bir günün tamamı ve üzeri çalışılan set günlerinde ,genellikle ertesi gün izinli olduğunuz gündür, yani izniniz uyku reposuna dönüşür. Set işçilerinin en büyük sorunlarından bir tanesi de budur, çünkü bir önceki gün sabah 7 de evden çıkmışsanız diğer gün sabah 9-10 da eve giriyorsunuz ve o gün sizin reponuz oluyor. Bu durumda bütün gün uyuyarak geçiyor ki gece de tekrar uyuyabilmek için çaba sarf ediyorsunuz. Çünkü repodan sonra sabah 7 de iş başı yapacaksınız. Böyle bir çalışma ortamında hem psikolojik hem de fiziksel olarak ne kadar sağlıklı bir yaşam sürülebilir. Üstelik set işçilerinin başa çıkmaya çalıştığı tek şey sadece uzun çalışma saatleri ve yetersiz dinlenme süresi değildir.


Reklamlar

Aşk Lazım Sözleri Aydilge Kiralık Aşk
Zorlu çalışma koşulları da masa başı bir işle kıyaslanamayacak kadar ağırdır. Kameraların, kurulan ışık ve set ekipmanlarının ağırlıkları fazlaca fiziksel güç ve emek gerektirir. Üstelik bu malzemeler sadece o şık konaklarda kullanılmaz. Bazen sabahın üçünde bir dağ başında, bazen de gün batımını yakalamak için Nemrut dağının batış tepesinde bulabilirsiniz kendinizi. Hatta bazen bir akarsuyun tam ortasında. Gece – gündüzün, yer ve mekanın hiç bir önemi yoktur. Aşk lazım sözleri örneğin kiralık aşk dizisinde Aydilge nin çıkış yaptığı bir dizi şarkısıdır.
Her saat ve her mekan projelerin içinde yer alabilir. Bu durumda az uykunun ve ağır çalışma koşullarının setlerde yaşanan kazaların artmasına ve bunların ölümcül derecelere ulaşmasına neden olabileceğini düşünmek ve gözlemlemek çokta mantıksız değildir. Sabaha karşı saat dörtte 3 metre uzunluğunda boydan düşülmeden ağırlıkları alınmış bir ışık ayağının tüm mekanizması ile üzerine düşüp- kılpayı kurtulup -sadece omzu kırıldığı için sevinen set çalışanlarına rastlamakta mümkündür.
Yaşanan bir diğer sorun ise maddiyattır. Uzaktan görünen şudur ki: Medya sektöründe çalışan insanlar bol kazanç ve refah içinde yaşamlarını sürdürüyor. Aslında bir çok set işçisi için durum böyle değildir. Sarf ettiği emeğin karşılığını alamayan bir çok çalışan var. Emeğinin karşılığını veya daha azını da ödenmesi gereken zamandan uzunca sure sonra alan kişiler de var. Bununla ilgili set işçileri sosyal medyadan haklarını savunmaya yönelik çağrılarda da bulunuyor fakat işin en kötü yanı bu çağrıları gerçekleştiren kişiler bir daha çalıştığı sektörde yer bulamamakla ilgili tehditler bile alabiliyor. Her şeye rağmen set işçileri, işlerine, olabildiğince az ses çıkararak devam ediyor. Bunun nedeni ise çalıştıkları projelerin sürekliliğinin olmaması yahut devam eden projelerin ekip değiştirme ihtimali. Set çalışanları bir sonraki ay çalışma güvenceleri olmadan bu yorucu koşullarda devam ediyor.
Televizyon dizilerini sıkça takip eden kişilerin fark ettiği üzere de dizilerin bir çoğu 13 bölümden sonra yayınlanmıyor.
– Çünkü reyting oralanlarını yakalayamıyorlar. Aslına bakarsanız reyting hesap sisteminin değiştirilmesi de, set çalışanlarının odak noktası fakat bunu başka bir zaman ayrı bir başlık altında inceleyebiliriz.
– Bir dizinin yapım aşamasında ilk bölümü genellikle 4-5 haftada çekilir, diğer bölümler bir haftada yetiştirilir. Fakat dizi ödemelerinde belirlenen ücret çalışılan zaman bazında değil bölüm bazındadır. Bu demek oluyor ki 13 bölümde biten bir dizede ortalama 17-18 hafta belki daha fazla çalışılır fakat 13 bölüm kaşesi alınır.
Diziler sezon usulü ile çalıştığından bütün dizilerin yapım aşamasının başlama zamanı genelde aynıdır ve ekipler kurulmuş olur. Bu durumda sezon ortasında dizisi biten bir ekibin zaten ekipleri oluşturulmuş ve devam eden projelerde çalışma ihtimali düşüktür. Bununla birlikte sezon sonunda da üç aylık bir işsizlik sürecine girerler. Hatta aralarından bazıları sezon başlangıcında da bir önceki sezon gibi şanslı olmayabilir ve bütün yılı işsiz olarak geçirebilir. Çok değil bu yüzden bu yıl içerisinde üzücü bir haberle karşılaştık ve bir yardımcı yönetmen tüm bu koşullarla başa çıkamadığı için kendi yaşamına son verdi. Tüm bunlardan yola çıkılarak şu sıralarda gerekli sendika çalışmaları yapılmakta.
Umarız daha kısa sürede ve faydalı sonuçlar alacaktırlar. Sonuç olarak tüm bu güzel yapımların, projelerin daha mutlu ve daha yaşanılabilir standartlarda üretilmesi hem işin kalitesini arttıracaktır, hem de ekibe motivasyon kaynağı olacaktır. Gözümden gönlümden düşen düşene sözleri içinde http://www.dizisarkilari.com/yetim-gonuller-ben-yoruldum-hayat-gelme-ustume/ adresine giderek detayı bilgi sahibi olabilirsiniz.

BU VİDEOYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.